• Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.
      • Love all, trust a few, do wrong to none.
      • William Shakespear
      • The only person who is educated is the one who has learned how to learn and change.
        • Školský klub detí

•

Školské kluby detí sú súčasťou školského výchovno-vzdelávacieho systému podľa Zákona NR SR č. 279/1993 Z.z.,  majú výchovné a sociálne poslanie, vytvárajú podmienky pre prípravu do školy, oddychové, rekreačné, záujmové a iné aktivity žiakov vo voľnom čase. Podieľajú sa významnou mierou na výchovnom ovplyvňovaní voľného času detí.

Obsah činnosti ŠKD vychádza z rámcového plánu, ktorý je súčasťou plánu práce školy, z neho potom vychádza mesačný plán činnosti, ktorý sa ďalej konkretizuje v týždenných plánoch.

Všetky plány sú prispôsobené individuálnym schopnostiam i vekovým kategóriám žiakov, sú v nich obsiahnuté všetky zložky výchovy – regeneračná, rekreačno-oddychová, príprava na vyučovanie a záujmová činnosť.

ŠKD zabezpečuje záujmovú činnosť zameranú na uspokojovanie a rozvíjanie záujmov mentálne postihnutých žiakov po skončení povinného vyučovania. Vytvára podmienky pre telesný, psychický a sociálny rozvoj žiakov. Rešpektovaním vekových osobitostí, stupňa mentálneho postihnutia a hygienických zreteľov prihliadame  na intenzitu zaťaženia a časový rozsah činnosti.

Pri uskutočňovaní výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom klube sa dodržiava pravidelné striedanie oddychovej a záujmovej aktivity dieťaťa s aktivitou súvisiacou s prípravou  na vyučovanie.

Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu sa uskutočňuje ako pravidelná aktivita podľa výchovného programu  klubu, záujmová aktivita formou záujmových útvarov, príležitostná a sezónna aktivita formou podujatí súťaží a exkurzií a spontánna aktivita podľa záujmu detí. Činnosťou v školskom  klube sa formuje sebavedomie  žiakov, sebaovládanie, rozvíjanie vlastnej fantázie a získavajú sa praktické skúsenosti, ktoré žiaci prenášajú do domáceho prostredia, ale aj na vyučovanie.