• História školy

        • Špeciálna základná škola v Sobranciach vznikla pod názvom Osobitná škola a svoju činnosť zahájila 01.09.1964 s počtom žiakov 18. Vyučovalo sa v dvoch triedach, kde boli žiaci s ľahkým a stredným stupňom mentálneho postihnutia. 18 žiakov bolo 7 žiakov rómskeho pôvodu. Osobitná škola nemala svoju vlastnú budovu, vyučovalo sa v budove dnešnej Základnej umeleckej škole a to až do roku 1970. O položenie základov a vznik Osobitnej školy sa zaslúžil jej prví vyučujúci p. Jozef Salaga a p. Pavol Hazucha. Bolí to skúsení a špeciálni pedagógovia. Škola sa borila nielen s nedostatkom priestorov, ale aj s jej zlým vybavením. Chýbali učebné a názorné pomôcky nutné na vyučovanie mentálne postihnutých detí, ale aj učebnice, ktoré škole poskytli osobitné školy z iných okresov.

          V 60. rokoch bola špeciálna pedagogika veľmi mladou disciplínou pedagogických vied, a preto sa špeciálne školy stretávali s niektorými nedostatkami. Týkalo sa to aj Osobitnej školy v Sobranciach. Počet žiakov sa postupne zvyšoval. Po ukončení povinnej školskej dochádzky žiaci pokračovali v štúdiu na odborných učilištiach a to v Prešove - odbor krajčírstvo, maliar - natierač a Spišskom Štiavniku v odbore záhradník. 

          V rokoch 1969 až 1970 v dôsledku konsolidácie politickej situácie bol výchovný proces zameraný na vyýtváranie uvedomelej pracovnej disciplíny. V roku 1970 sa Osobitná škola presťahovala do terajších priestorov na Tyršovej ulici v Sobranciach. Väčšiu časť budovy používala vtedajšia SVŠ. Škola mala samostatný vchod a časť pozemku. Okrem kmeňových učiteľov p. Salagu a p. Hazuchu začali na Osobitnej škole vyučovať aj externí učitelia p. Zárembová, riaditeľka ZDŠ pri ÚNZ Sobrance, ktorá vyučovala ručné práce, a Mgr. Oravec, ktorý vyučoval hodiny telesnej výchovy.

          V roku 1971 sa na škole prvýkrát v histórii uskutočnilo metodické zasadnutie špeciálnych pedagógov východoslovenského kraja. Týmto sa škola dostala do povedomia v kraji. V roku 1972 nastúpila na školu pracovať Mgr. Slaninková, ktorá bola absolventkou Univerzity Komenského v Bratislave s odborom špeciálny pedagóg pre mentálne postihnutých. V mimoškolskej činnosti sa žiaci spoločne s učiteľmi zúčastňovali rôznych súťaží v speve a v športovej činnosti v rámci Slovenka.

          K 1. septembru 1974 bolo na škole 32 žiakov a štyria kmeňoví učitelia. Do kolektívu učiteľov nastúpila p. Fričová, ktorá pôsobila na Osobitnej škole až do roku 1999. V školskom roku 1977/1978 v súvislosti s otvorením Osobitnej školy internátnej v Michalovciach sa uvažovalo o zrušení  Osobitnej školy v Sobranciach. Na základe prevedeného výskumu počtu mentálne postihnutých žiakov sa od toho zámeru v lokalite Sobrance upustilo. Príchodom kvalifikovaných  špeciálnych pedagógov sa  sa ešte odbornosť na škole zvýšila. V roku 1981 sa novou riaditeľkou stala Mgr. Basandová, ktorá nastúpila na miesto p. Salagu, ktorý odišiel do dôchodku. Na školu prišiel ďalší špeciálny pedagóg, Mgr. Klamová, čím sa zvýšila odborná kvalifikovanosť na škole. Zároveň v roku 1981 došlo k rekonštrukcii budovy Osobitnej školy. Urobila sa prístavba, čím sa zvýšil počet tried, zaviedlo sa ústredné kúrenie a celkovo sa objekt skultúrnil. Vznikom školskej družiny sa rozvinula aj mimo školská činnosť školy. V školskom roku 1988/1989 bol na škole ešte vyšší počet žiakov. Vo vyučovacom procese sa rozvíjala motorika a vedomostná úroveň. Dôraz sa kládol na pracovné vyučovanie, kde sa žiaci pripravovali na manuálnu prácu v praktickom živote.

          V roku 1990 dôsledkom demokratizačných a humanizačných premien sa organizačne zmenili podmienky školy.Zriadil sa ôsmy ročník a škola sa stala plne organizovanou s počtom žiakov 70. Školu navštevovali žiaci prevažne s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Dňa 01.01.2000 sa Osobitná škola v Sobranciach stala samostatným právnym subjektom, ktorého zriaďovateľom bol Krajský školský úrad v Košiciach. Škola prešla z pôsobnosti Okresného úradu Sobrance nielen po stránke organizačnej, ale i metodickej pod Krajský úrad Košice a od 01.09.2000 sa premenovala na Špeciálnu základnú školu.01.01.2004 sa zriadeľovateľom školy stal novozriadený  Krajský školský úrad Košice. Riaditeľkou školy sa stala Mgr. Valéria Soročinová a jej zástupkyňou Mgr. Alena Olejová.

           Dňa 23. mája 2012  bola do užívania Špeciálnej základnej školy v Sobranciach slávnostne odovzdaná zrekonštruovaná budova na Gorkého ulici v Sobranciach, ktorú zabezpečoval Krajský školský úrad Košice pod vedením Mgr. Petra Bačkovského. Uvedenú budovu poskytlo mesto Sobrance škole do dlhodobého nájmu.

                        

          Významný a prelomový medzník v histórii školy sa datuje na jún 2014. V demokratickej voľbe bola výberovou komisiou vo výberovom konaní na obsadenie funkcie riaditeľa školy úspešná Ing. Mária Ryníková. Zástupkyňou riaditeľky školy sa stala Mgr. Mariana Žáčiková. V januári 2018 riaditeľka školy Ing. Mária Ryníková požiadala o uvoľnenie z funkcie. Od 1. februára 2018 sa stal povereným   riaditeľom školy PaedDr. Ján Skyba. 

           Na škole sa začala písať nová história. S príchodom nového povereného riaditeľa školy PaedDr. Jána Skybu sa škola začala modernizovať. V priestoroch školy na Tyršovej ulici došlo k modernizácií interiéru školy úpravou tried – výmenou podláh; zakúpením nového žiackeho nábytku - výškovo nastaviteľných stolov a stoličiek, ktoré boli doplnené modernými školskými skriňami s množstvom úložného priestoru na odkladanie výučbového materiálu; renováciou hygienických kútikov v triedach; sprístupnením IKT triedy pre všetkých žiakov školy; obnovou školskej jedálne a výdajne stravy, úpravou žiackych šatní; rekonštrukciou sociálnych zariadení. V rámci vytvorenia vhodných podmienok pre prácu pedagogických zamestnancov bola premiestnená a kompletne zrekonštruovaná zborovňa, ktorá bola vybavená modernou počítačovou technikou sprístupnenou pre všetkých zamestnancov školy. Zakúpením nových interaktívnych tabúľ notebookov a ich využívaním vo vyučovacom procese žiaci dostali možnosť spoznať digitálne technológie, s ktorými by so vo väčšine prípadov takmer vôbec nestretli. Žiakom sa rozširuje predstavivosť, dokážu oveľa lepšie pochopiť učivo a tak zmierniť dopady sociálne znevýhodneného prostredia, špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb, čo bude mať za následok ich lepšie uplatnenie v dospelosti. No nielen priestory školy, ale aj okolie - školský dvor sa začal meniť k lepšiemu. Vybudovaním bezbariérového vstupu, ktorý škola financovala prostredníctvom projektu, bolo umožnené vzdelávanie aj žiakom, ktorí potrebujú bezbariérové prostredie. Štrkovou úpravou časti dvora bola odstránená aj často zamokrená časť plochy školy, výsadbou kvetov školský dvor "rozkvitol" a úpravou trávnatej plochy došlo k umožneniu žiakom využívať tento trávnatý priestor na hodiny telesnej výchovy, či iných aktivít realizovaných vonku.

          V priestoroch školy na Gorkého ulici došlo k úprave nielen exteriéru školy a odstráneniu nelegálnej skládky v jej priestoroch, ale najmä interiéru a to úprave vzhľadu tried a sociálnych zariadení. Aj v tejto budove bol zakúpený nový školský nábytok a interaktívne tabule. Poverený riaditeľ školy dal zaviesť internetové pripojenie aj do tejto budovy, aby tak zabezpečil využívanie IKT aj v priestoroch na Gorkého ulici. Pre zabránenie vandalizmu bol zavedený kamerový systém.

          Cieľom práce nového vedenia školy bolo vytvoriť pre učiteľov a žiakov kvalitné podmienky na výchovno-vzdelávací proces.

          Žiaci školy sa integrujú do spoločnosti realizáciou kultúrnych vystúpení, súťaží, účasťou na aktivitách mesta a spoluprácou s ďalšími organizáciami a inštitúciami mesta, čo prispieva k ich socializácií.

          Vedením školy, jeho demokratickým až liberálnym riadením, boli vytvorené kvalitné pracovné podmienky, ktoré mapujú zrealizované aktivity žiakov, rodičov a všetkých zamestnancov školy.

          Okresný úrad Košice poveril riadením ŠZŠ, Tyršova 1, Sobrance od 01.06.2022 Mgr. Janu Timočkovú.

          Od 26.09.2022 poveril Okresný úrad Košice riadením ŠZŠ, Tyršova 1, Sobrance Ing. Matúša Cinkaniča.